Plăţile scadente în luna mai 2019 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor Publice, însumează circa 1,18 miliarde de euro, arată un comunicat transmis joi de Banca Națională a României – BNR. Aceste plăți vin după cele de 1,2 miliarde de euro din luna aprilie, acoperite de intrările dintr-un împrumut extern de 3 miliarde de euro.
„La 30 aprilie 2019, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la nivelul de 33,69 miliarde de euro, față de 32,03 miliarde de euro la 31 martie 2019”, menționează banca centrală.
Aprilie 2019: au intrat 3 miliarde ÎMPRUMUTATE, din care am și plătit 1,2 miliarde
Potrivit BNR, în cursul lunii aprilie au avut loc următoarele operaţiuni:
– intrări de 3,52 miliarde de euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor Publice – inclusiv suma rezultată din emisiunile de euroobligațiuni ale Ministerului Finanțelor Publice în valoare nominală de 3 miliarde de euro (sublinierea noastră, RP) – și altele;
– ieşiri de 1,86 miliarde de euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit, plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută (subl.n.) şi altele.
Reamintim că în luna aprilie 2019 plățile la datoria externă au însumat 1,2 miliarde de euro, după ce și în ianuarie 2019 am mai avut un vârf de plată de peste un miliard de euro.
Din raportările anterioare ale băncii centrale reiese că în ianuarie 2019 s-au efectuat plăți la datoria publică de un miliard de euro, apoi în februarie de 247 de milioane de euro, în martie de 436 de milioane de euro și în aprilie de 1,2 miliarde de euro.
Astfel că, odată cu plățile din luna mai, totalul rambursărilor se va ridica la 4 miliarde de euro numai pe primele cinci luni din acest an.
Practic, împrumutul de 3 miliarde de euro atras în aprilie se va fi evaporat integral după plățile din mai, România neavând nimic de câștigat de pe urma lui.
Reamintim, de asemenea, că soldul datoriei externe a României a urcat la aproape 100 de miliarde de euro, după fix 30 de ani din momentul (12 aprilie 1989) în care datoria externă era zero.
Rezerva de aur valorează 3,8 miliarde de euro
Rezerva de aur s-a menţinut la 103,7 tone. „În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 3,82 miliarde de euro”, menționează BNR.
Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 30 aprilie 2019 au fost de 37,51 miliarde de euro, faţă de 35,86 miliarde de euro la 31 martie 2019.